OPA2350UA/2K5G4
High Speed Operational Amplifiers Hi-Spd Single-Sply Rail-to-Rail
product image
OPA2350UA/2K5G4 Picture
SeekIC No. : 00286391 Detail
OPA2350UA/2K5G4: High Speed Operational Amplifiers Hi-Spd Single-Sply Rail-to-Rail
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
OPA2350UA/2K5G4
Quick Details
Voltage Gain dB : 122 dB Input Offset Voltage : 0.5 mV
Slew Rate : 22 V/us Operating Supply Voltage : 5.5 V
Maximum Operating Temperature : + 85 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : SOIC-8 Packaging : Reel
Description
Number of Channels :
Supply Current :
Maximum Operating Temperature : + 85 C
Package / Case : SOIC-8
Operating Supply Voltage : 5.5 V
Voltage Gain dB : 122 dB
Input Offset Voltage : 0.5 mV
Slew Rate : 22 V/us
Parameters:
Technical/Catalog InformationOPA2350UA/2K5G4
Number of Circuits2 - Dual
Package / Case8-SOIC (3.9mm Width)
Slew Rate22 V/s
Gain Bandwidth Product38MHz
Current - Supply5.2mA
Current - Output / Channel40mA
Voltage - Supply, Single/Dual (±)2.5 V ~ 5.5 V
Output TypeRail-to-Rail
-3db Bandwidth-
Current - Input Bias0.5pA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Voltage - Input Offset150V