OPA2677U/2K5
High Speed Operational Amplifiers Dual Wideband High Output Current
product image
OPA2677U/2K5 Picture
SeekIC No. : 00286751 Detail
OPA2677U/2K5: High Speed Operational Amplifiers Dual Wideband High Output Current
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
OPA2677U/2K5
Quick Details
Number of Channels : 2 Input Offset Voltage : 4.5 mV
Slew Rate : 1100 V/us Operating Supply Voltage : 12.6 V
Supply Current : 18.6 mA Maximum Operating Temperature : + 85 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : SOIC-8
Packaging : Reel
Description
Voltage Gain dB :
Number of Channels : 2
Package / Case : SOIC-8
Slew Rate : 1100 V/us
Input Offset Voltage : 4.5 mV
Operating Supply Voltage : 12.6 V
Supply Current : 18.6 mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationOPA2677U/2K5
PackagingTape & Reel (TR)
Amplifier TypeCurrent Feedback
Number of Circuits2 - Dual
Package / Case8-SOIC (3.9mm Width)
Slew Rate2000 V/s
Gain Bandwidth Product2GHz
Current - Supply18mA
Current - Output / Channel500mA
Voltage - Supply, Single/Dual (±)5 V ~ 12 V, ±2.5 V ~ 6 V
Output Type-
-3db Bandwidth250MHz
Current - Input Bias10A
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Voltage - Input Offset1000V