P3300AA61
Sidacs 3Chp 300V 50A
product image
P3300AA61 Picture
SeekIC No. : 00698391 Detail
P3300AA61: Sidacs 3Chp 300V 50A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
P3300AA61
Mfg:
Littelfuse
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Breakover Voltage VBO : 360 V Breakover Current IBO Max : 800 mA
Non Repetitive On-State Current : 20 A Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : 300 V
Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM : 5 uA Holding Current (Ih Max) : 150 mA
On-State Voltage : 4 V Off-State Capacitance CO : 20 pF to 35 pF
Maximum Operating Temperature : + 85 C Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-220-3
Description
Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM : 5 uA
On-State Voltage : 4 V
Maximum Operating Temperature : + 85 C
Breakover Current IBO Max : 800 mA
Non Repetitive On-State Current : 20 A
Holding Current (Ih Max) : 150 mA
Mounting Style : Through Hole
Off-State Capacitance CO : 20 pF to 35 pF
Package / Case : TO-220-3
Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : 300 V
Breakover Voltage VBO : 360 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationP3300AA61
VendorLittelfuse / Teccor Sidactor(R) Product
CategoryCircuit Protection
Package / CaseTO-220 Mod
PackagingBulk
Capacitance35pF
Voltage - Breakover360.0V
Current - Peak Pulse (8 x 20s)150A
Current - Peak Pulse (10 x 1000s)45A
Number of Circuits1 - Single
Voltage - Off State300V