P6KE33CA
TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 600W 33V Bidirect
product image
P6KE33CA Picture
SeekIC No. : 00226709 Detail
P6KE33CA: TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 600W 33V Bidirect
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
P6KE33CA
Mfg:
STMicroelectronics
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Polarity : Bidirectional Clamping Voltage : 59 V
Operating Voltage : 28 V Package / Case : DO-15
Breakdown Voltage : 31.4 V Termination Style : Through Hole
Peak Surge Current : 68 A Peak Pulse Power Dissipation : 600 W
Capacitance : 1000 pF Maximum Operating Temperature : + 175 C
Minimum Operating Temperature : - 65 C Packaging : Ammo
Description
Channels :
Peak Pulse Power Dissipation : 600 W
Polarity : Bidirectional
Termination Style : Through Hole
Peak Surge Current : 68 A
Minimum Operating Temperature : - 65 C
Package / Case : DO-15
Maximum Operating Temperature : + 175 C
Packaging : Ammo
Clamping Voltage : 59 V
Breakdown Voltage : 31.4 V
Capacitance : 1000 pF
Operating Voltage : 28 V
Specifications
Part Number P6KE33CA
Power Rating (W) 600
Reverse Standoff Voltage VRWM (V) 28.2
Breakdown Voltage VBR Min 31.4
Breakdown Voltage VBR Max 34.7
Max Reverse Leakage Current IR @ VRWM Max (µA) 5
Max Clamping Voltage @ Max Peak Pulse Current VC (V) 45.7
Parameters:
Technical/Catalog InformationP6KE33CA
VendorSTMicroelectronics
CategoryCircuit Protection
Package / CaseDO-15, DO-204AC, Axial
PackagingTape & Box (TB)
PolarizationBidirectional
Power (Watts)600W
Voltage - Reverse Standoff (Typ)28.2V
Voltage - Breakdown31.4V