P6KE62A/1
TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 600W 62V 5% Unidir
product image
P6KE62A/1 Picture
SeekIC No. : 00258148 Detail
P6KE62A/1: TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 600W 62V 5% Unidir
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
P6KE62A/1
Mfg:
Vishay Semiconductors
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Polarity : Unidirectional Clamping Voltage : 85 V
Operating Voltage : 53 V Package / Case : DO-204AC
Breakdown Voltage : 58.9 V Peak Surge Current : 100 A
Peak Pulse Power Dissipation : 600 W Maximum Operating Temperature : + 175 C
Minimum Operating Temperature : - 55 C Packaging : Bulk
Description
Channels :
Termination Style :
Capacitance :
Polarity : Unidirectional
Minimum Operating Temperature : - 55 C
Peak Pulse Power Dissipation : 600 W
Packaging : Bulk
Peak Surge Current : 100 A
Maximum Operating Temperature : + 175 C
Package / Case : DO-204AC
Operating Voltage : 53 V
Clamping Voltage : 85 V
Breakdown Voltage : 58.9 V