P6KE62A/54
TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 600W 62V Unidirect
product image
P6KE62A/54 Picture
SeekIC No. : 00259076 Detail
P6KE62A/54: TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 600W 62V Unidirect
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
P6KE62A/54
Quick Details
Polarity : Unidirectional Clamping Voltage : 85 V
Operating Voltage : 53 V Package / Case : DO-204AC
Breakdown Voltage : 58.9 V Peak Surge Current : 100 A
Peak Pulse Power Dissipation : 600 W Maximum Operating Temperature : + 175 C
Minimum Operating Temperature : - 55 C Packaging : Reel
Minimum Operating Temperature : - 55 C
Packaging : Reel
Peak Pulse Power Dissipation : 600 W
Peak Surge Current : 100 A
Maximum Operating Temperature : + 175 C
Package / Case : DO-204AC
Operating Voltage : 53 V
Clamping Voltage : 85 V
Breakdown Voltage : 58.9 V