P6KE62A-E3/73
TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 600W 62V Unidirect
product image
P6KE62A-E3/73 Picture
SeekIC No. : 00231227 Detail
P6KE62A-E3/73: TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 600W 62V Unidirect
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
P6KE62A-E3/73
Mfg:
Vishay Semiconductors
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Polarity : Unidirectional Clamping Voltage : 85 V
Operating Voltage : 53 V Package / Case : DO-204AC
Breakdown Voltage : 58.9 V Peak Surge Current : 100 A
Peak Pulse Power Dissipation : 600 W Maximum Operating Temperature : + 175 C
Minimum Operating Temperature : - 55 C Packaging : Ammo
Minimum Operating Temperature : - 55 C
Peak Pulse Power Dissipation : 600 W
Peak Surge Current : 100 A
Maximum Operating Temperature : + 175 C
Packaging : Ammo
Package / Case : DO-204AC
Operating Voltage : 53 V
Clamping Voltage : 85 V
Breakdown Voltage : 58.9 V