P80C31BH24SF88
IC MPU 8-BIT 5V 24MHZ 40-DIP
product image
P80C31BH24SF88 Picture
SeekIC No. : 003511909 Detail
P80C31BH24SF88: IC MPU 8-BIT 5V 24MHZ 40-DIP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
P80C31BH24SF88
Series: 80C Manufacturer: Intel
Core Processor: MCS 51 Core Size: 8-Bit
Speed: 24MHz Connectivity: SIO
Peripherals: POR Number of I /O: 32
Program Memory Size: - Program Memory Type: ROMless
EEPROM Size: - RAM Size: 128 x 8
Package / Case : SC-70-6 Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 4.5 V ~ 5.5 V
Data Converters: - Oscillator Type: External
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C Package / Case: 40-DIP
Data Converters: -
RAM Size: 128 x 8
Program Memory Type: ROMless
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C
Number of I /O: 32
Speed: 24MHz
Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 4.5 V ~ 5.5 V
Series: 80C
Peripherals: POR
Package / Case: 40-DIP
Manufacturer: Intel
Core Processor: MCS 51
Connectivity: SIO
Parameters:
Technical/Catalog InformationP80C31BH24SF88
Program Memory Size-
RAM Size128 x 8
Number of I /O32
Package / Case40-DIP
Speed24MHz
EEPROM Size-
Core ProcessorMCS 51
Data Converters-
Core Size8-Bit
ConnectivitySIO
PeripheralsPOR