P87C51FC33SF76
IC MCU 8BIT 32K 33MHZ OTP 40-DIP
product image
P87C51FC33SF76 Picture
SeekIC No. : 003507899 Detail
P87C51FC33SF76: IC MCU 8BIT 32K 33MHZ OTP 40-DIP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
P87C51FC33SF76
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: 87C Manufacturer: Intel
Core Processor: MCS 51 Core Size: 8-Bit
Speed: 33MHz Connectivity: SIO
Peripherals: PWM, WDT Number of I /O: 32
Program Memory Size: 32KB (32K x 8) Program Memory Type: OTP
EEPROM Size: - Package / Case : SC-70-6
RAM Size: 256 x 8 Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 4.5 V ~ 5.5 V
Data Converters: - Oscillator Type: External
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C Package / Case: 40-DIP
Description
Core Size: 8-Bit
EEPROM Size: -
Data Converters: -
Packaging: Tube
Oscillator Type: External
RAM Size: 256 x 8
Program Memory Type: OTP
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C
Program Memory Size: 32KB (32K x 8)
Number of I /O: 32
Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 4.5 V ~ 5.5 V
Peripherals: PWM, WDT
Speed: 33MHz
Series: 87C
Package / Case: 40-DIP
Manufacturer: Intel
Core Processor: MCS 51
Connectivity: SIO
Parameters:
Technical/Catalog InformationP87C51FC33SF76
VendorIntel
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
RAM Size256 x 8
Number of I /O32
Package / Case40-DIP
Speed33MHz
Controller Series87C
Oscillator TypeExternal
PackagingTube
Program Memory TypeOTP
EEPROM Size-
Core ProcessorMCS 51
Data Converters-
Core Size8-Bit
ConnectivitySIO
PeripheralsPWM, WDT