P89V51RD2FN,112
8-bit Microcontrollers (MCU) 80C51 64K FL / 1K RM
product image
P89V51RD2FN,112 Picture
SeekIC No. : 00362594 Detail
P89V51RD2FN,112: 8-bit Microcontrollers (MCU) 80C51 64K FL / 1K RM
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
P89V51RD2FN,112
Mfg:
NXP Semiconductors
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Core : 89V Processor Series : P89V5x
Data Bus Width : 8 bit Maximum Clock Frequency : 40 MHz
Program Memory Size : 64 KB Data RAM Size : 1 KB
On-Chip ADC : No Operating Supply Voltage : 5 V
Package / Case : PDIP-40 Mounting Style : SMD/SMT
Description
Operating Temperature Range :
Data Bus Width : 8 bit
Operating Supply Voltage : 5 V
Mounting Style : SMD/SMT
Program Memory Size : 64 KB
Package / Case : PDIP-40
Data RAM Size : 1 KB
Maximum Clock Frequency : 40 MHz
On-Chip ADC : No
Processor Series : P89V5x
Core : 89V