PA1A-12V-Y1
Relay Sockets & Hardware 1 Form A 12V 3A 250VAC 3A 30VDC
product image
PA1A-12V-Y1 Picture
SeekIC No. : 002574941 Detail
PA1A-12V-Y1: Relay Sockets & Hardware 1 Form A 12V 3A 250VAC 3A 30VDC
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
PA1A-12V-Y1
Mfg:
Panasonic Electric Works
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Description
Accessory Type :
Associated Relay Series :
Number of Poles :
Termination Style :
Parameters:
Technical/Catalog InformationPA1A-12V-Y1
VendorPanasonic Electric Works
CategoryRelays
Relay TypeGeneral Purpose
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
CircuitSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating @ Voltage5A @ 250VAC
Coil Voltage12VDC
Control Off Voltage (Min)0.6 VDC
Control On Voltage (Max)8.4 VDC
Coil Current10mA
Coil TypeStandard
Lead Free StatusLead Free
RoHS StatusRoHS Compliant
Other Names PA1A 12V Y1