PBC36SBAN
CONN HEADER .100 SINGL R/A 36POS
product image
PBC36SBAN Picture
SeekIC No. : 004455500 Detail
PBC36SBAN: CONN HEADER .100 SINGL R/A 36POS
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
PBC36SBAN
Mfg:
Sullins Connector Solutions
  • Qty
  • 1~10
Parameters:
Technical/Catalog InformationPBC36SBAN
VendorSullins Connector Solutions
CategoryConnectors, Interconnects
ColorBlack
Connector TypeHeader, Unshrouded, Breakaway
Contact FinishGold
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Number of Contacts LoadedAll
Number of Rows1
Pitch0.100" (2.54mm)
Row Spacing-
PackagingBulk
Fastening Type-
TerminationSolder
Contact Finish Thickness10in (0.25m)