PG1113F-TR
LED GREEN RIGHT ANGLE SMD
product image
PG1113F-TR Picture
SeekIC No. : 003613595 Detail
PG1113F-TR: LED GREEN RIGHT ANGLE SMD
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
PG1113F-TR
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Series: 1113F Manufacturer: Stanley Electric Co
Color: Green Millicandela Rating: 6.4mcd
Voltage - Forward (Vf) Typ: 2.1V Current - Test: 20mA
Supply Current (Max) : 0.0023 mA Wavelength - Dominant: 567nm
Wavelength - Peak: 560nm Viewing Angle: 145°, 147°
Lens Type: Diffused, White Lens Style/Size: Rectangle with Flat Top, 1.7mm x 0.6mm
Package / Case: 0805 (2012 Metric) Size / Dimension: 2.10mm L x 1.00mm W
Height: 0.60mm Mounting Type: Surface Mount, Right Angle
Description
Color: Green
Current - Test: 20mA
Packaging: Cut Tape (CT)Alternate Packaging
Voltage - Forward (Vf) Typ: 2.1V
Height: 0.60mm
Mounting Type: Surface Mount, Right Angle
Package / Case: 0805 (2012 Metric)
Lens Style/Size: Rectangle with Flat Top, 1.7mm x 0.6mm
Size / Dimension: 2.10mm L x 1.00mm W
Lens Type: Diffused, White
Wavelength - Peak: 560nm
Millicandela Rating: 6.4mcd
Wavelength - Dominant: 567nm
Manufacturer: Stanley Electric Co
Series: 1113F