PHA2731-140L
RF Amplifier 140W 2.7-3.1GHz Gain 7dB
product image
PHA2731-140L Picture
SeekIC No. : 00612730 Detail
PHA2731-140L: RF Amplifier 140W 2.7-3.1GHz Gain 7dB
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
PHA2731-140L
Mfg:
M/A-COM Technology Solutions
  • Qty
  • 0~2
  • 2~5
Quick Details
Packaging : Bulk
Description
Type :
Operating Frequency :
Noise Figure :
Bandwidth :
Output Intercept Point :
Operating Supply Voltage :
Supply Current :
Maximum Operating Temperature :
Mounting Style :
Package / Case :
Packaging : Bulk
Features:
·NPN Silicon Power Transistors
·Input and Output Matched to 50W
·Duroid Circuit Board
·Easily Combined For High Power Transmitters
·Plated Copper Flange
Specifications
Parameter Absolute Maximum
Supply Voltage 40V
Input Power 35W
Output Power 200W
Thermal Resistance 0.8/W
Power Dissipation 380W