PHB20N06T
Features: ·Very low on-state resistance·Fast switching.Application·Switched mode power supplies·DC to DC converters.PinoutSpecifications Symbol Parameter Conditions Min Max Unit VDS drain-source voltage (DC) - 55 V VDGR drain-gate voltage (DC) RGS = 20 k - 55 V VGS g...
product image
PHB20N06T Picture
SeekIC No. : 004460339 Detail
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
PHB20N06T
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
·Very low on-state resistance
·Fast switching.
Application
·Switched mode power supplies
·DC to DC converters.
Pinout
  Connection Diagram
Specifications
Symbol Parameter Conditions Min Max Unit
VDS drain-source voltage (DC)   - 55 V
VDGR drain-gate voltage (DC) RGS = 20 k - 55 V
VGS gate-source voltage (DC)   - ±20 V
ID drain current (DC) Tmb = 25 ; VGS = 10 V; Figure 2 and 3 - 20.3 A
Tmb = 100 ; VGS = 10 V; Figure 2 - 14.3 A
IDM peak drain current Tmb = 25 ; pulsed; tp 10 s; Figure 3 - 81 A
Ptot total power dissipation Tmb = 25 ; Figure 1 - 62 W
Tstg storage temperature   -55 +175
Tj operating junction temperature   -55 +175
Source-drain diode
IDR reverse drain current (DC) Tmb = 25 - 20.3 A
IDRM pulsed reverse drain current Tmb = 25 ; pulsed; tp 10 s - 81 A
Avalanche ruggedness
WDSS non-repetitive
avalanche energy
unclamped inductive load; ID = 11 A;
VDS 55 V;VGS = 10 V; RGS = 50 ; starting Tj = 25