PHB33NQ20T,118
MOSFET TRENCHMOS
product image
PHB33NQ20T,118 Picture
SeekIC No. : 00156396 Detail
PHB33NQ20T,118: MOSFET TRENCHMOS
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
PHB33NQ20T,118
Mfg:
NXP Semiconductors
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 200 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V Continuous Drain Current : 32.7 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.077 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : SOT-404 Packaging : Reel
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V
Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C
Mounting Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Drain-Source Breakdown Voltage : 200 V
Package / Case : SOT-404
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.077 Ohms
Continuous Drain Current : 32.7 A
Parameters:
Technical/Catalog InformationPHB33NQ20T,118
VendorNXP Semiconductors
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeSurface Mount
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)200V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C32.7A
Rds On (Max) @ Id, Vgs77 mOhm @ 15A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 1870pF @ 25V
Power - Max230W
PackagingTape & Reel (TR)
Gate Charge (Qg) @ Vgs32.2nC @ 10V