PHB50N06LT
product image
PHB50N06LT Picture
SeekIC No. : 004460380 Detail
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
PHB50N06LT
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
• 'Trench' technology
• Very low on-state resistance
• Fast switching
• Stable off-state characteristics
• High thermal cycling performance
• Low thermal resistance
Pinout
  Connection Diagram
Specifications
SYMBOL PARAMETER CONDITIONS MIN. MAX. UNIT
VDSS Drain-source voltage Tj =25 to 175 - 55 V
VDGR Drain-gate voltage Tj =25 to 175 ; RGS = 20 k - 55 V
VGS Gate-source voltage -- ±13 V
ID Continuous drain current Tmb = 25 50 A
Tmb = 100 - 35 A
IDM Pulsed drain current Tmb = 25 - 200 A
PD Total power dissipation Tmb = 25 - 125 W