PHD108NQ03LT
Features: ·Logic level compatible·Very low on-state resistanceApplication·DC to DC converters·Switched mode power suppliesPinoutSpecifications Symbol Parameter Conditions Min Max Unit VDS drain-source voltage (DC) 25 Tj 175 - 25 V VDGR drain-gate voltage (DC) 25 Tj 17...
product image
PHD108NQ03LT Picture
SeekIC No. : 004460423 Detail
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
PHD108NQ03LT
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
·Logic level compatible
·Very low on-state resistance
Application
·DC to DC converters
·Switched mode power supplies
Pinout
  Connection Diagram
Specifications
Symbol Parameter Conditions Min Max Unit
VDS drain-source voltage (DC) 25 Tj 175 - 25 V
VDGR drain-gate voltage (DC) 25 Tj 175 ; RGS = 20 k - 25 V
ID drain current (DC) Tmb = 25 ; VGS = 5 V; Figure 2 and 3 - 75 A
Tmb = 100 ; VGS = 5 V; Figure 2 and 3 - 60 A
VGS gate-source voltage   - ±20 V
IDM peak drain current Tmb = 25 ; pulsed; tp 10 s; Figure 3 - 108 A
Ptot total power dissipation Tmb = 25 ; Figure 1 - 180 W
Tstg storage temperature   -55 +175
Tj junction temperature   -55 +175
Source-drain diode
IS source (diode forward) current (DC) Tmb = 25 - 75 A
ISM peak source (diode forward) current Tmb = 25 ; pulsed; tp 10 s - 108 A
Avalanche ruggedness
EDS(AL)S non-repetitive drain-source
avalanche energy
unclamped inductive load; ID = 43A;
tp = 0.25 ms; VDD 15 V; RGS = 50 ; VGS = 10 V; starting Tj = 25