PHE840MZ7100MF11R06L2
Film Capacitors 275volts 1uF 10.5%
product image
PHE840MZ7100MF11R06L2 Picture
SeekIC No. : 00955415 Detail
PHE840MZ7100MF11R06L2: Film Capacitors 275volts 1uF 10.5%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
PHE840MZ7100MF11R06L2
Mfg:
Kemet
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Product Type : AC Pulse, Suppression Dielectric : Polypropylene (PP)
Capacitance : 1 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 280 VoltsAC Series : PHE840M
Operating Temperature Range : - 55 C to + 105 C Termination Style : Radial
Lead Spacing : 27.5 mm Dimensions : 10.5 mm W x 31.5 mm L x 20.5 mm H
Description
Dielectric : Polypropylene (PP)
Operating Temperature Range : - 55 C to + 105 C
Termination Style : Radial
Product Type : AC Pulse, Suppression
Tolerance : 20 %
Lead Spacing : 27.5 mm
Capacitance : 1 uF
Voltage Rating : 280 VoltsAC
Series : PHE840M
Dimensions : 10.5 mm W x 31.5 mm L x 20.5 mm H
Parameters:
Technical/Catalog InformationPHE840MZ7100MF11R06L2
VendorKemet
CategoryCapacitors
Capacitance1.0F
Voltage - Rated 275V, 280V
Tolerance±20%
Dielectric MaterialMetallized Polypropylene Film
Package / CaseRadial
PackagingBulk
Maximum Temperature-55°C ~ 110°C
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 110°C