PHP20N06T,127
MOSFET RAIL MOSFET
product image
PHP20N06T,127 Picture
SeekIC No. : 00149545 Detail
PHP20N06T,127: MOSFET RAIL MOSFET
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
PHP20N06T,127
Mfg:
NXP Semiconductors
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 55 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V Continuous Drain Current : 20.3 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.075 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-220AB Packaging : Tube
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V
Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C
Mounting Style : Through Hole
Packaging : Tube
Package / Case : TO-220AB
Drain-Source Breakdown Voltage : 55 V
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.075 Ohms
Continuous Drain Current : 20.3 A
Parameters:
Technical/Catalog InformationPHP20N06T,127
VendorNXP Semiconductors
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeThrough Hole
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)55V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C20.3A
Rds On (Max) @ Id, Vgs75 mOhm @ 10A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 483pF @ 25V
Power - Max62W
PackagingTube
Gate Charge (Qg) @ Vgs11nC @ 10V