PHP23NQ11T,127
MOSFET TRENCHMOS (TM) FET
product image
PHP23NQ11T,127 Picture
SeekIC No. : 00156115 Detail
PHP23NQ11T,127: MOSFET TRENCHMOS (TM) FET
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
PHP23NQ11T,127
Mfg:
NXP Semiconductors
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 110 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V Continuous Drain Current : 23 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.07 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-220AB Packaging : Tube
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V
Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C
Mounting Style : Through Hole
Packaging : Tube
Package / Case : TO-220AB
Continuous Drain Current : 23 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.07 Ohms
Drain-Source Breakdown Voltage : 110 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationPHP23NQ11T,127
VendorNXP Semiconductors
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeThrough Hole
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)110V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C23A
Rds On (Max) @ Id, Vgs70 mOhm @ 13A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 830pF @ 25V
Power - Max100W
PackagingTube
Gate Charge (Qg) @ Vgs22nC @ 10V