PHP66NQ03LT,127
MOSFET N-CH 25V 66A SOT78
product image
PHP66NQ03LT,127 Picture
SeekIC No. : 003433203 Detail
PHP66NQ03LT,127: MOSFET N-CH 25V 66A SOT78
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
PHP66NQ03LT,127
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: TrenchMOS™ Manufacturer: NXP Semiconductors
FET Type: MOSFET N-Channel, Metal Oxide Transistor Type: -
Gain : 19.5 dB Current - Collector (Ic) (Max): -
FET Feature: Logic Level Gate Drain to Source Voltage (Vdss): 25V
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): - Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C: 66A
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic: - Current - Collector Cutoff (Max): -
Rds On (Max) @ Id, Vgs: 10.5 mOhm @ 25A, 10V DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce: -
Vgs(th) (Max) @ Id: 2V @ 1mA Gate Charge (Qg) @ Vgs: 12nC @ 5V
Frequency - Transition: - Input Capacitance (Ciss) @ Vds: 860pF @ 25V
Power - Max: 93W Mounting Type: Through Hole
Package / Case: TO-220-3 Supplier Device Package: TO-220AB
Description
FET Type: MOSFET N-Channel, Metal Oxide
Transistor Type: -
Current - Collector (Ic) (Max): -
FET Feature: Logic Level Gate
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): -
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic: -
Current - Collector Cutoff (Max): -
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce: -
Frequency - Transition: -
Drain to Source Voltage (Vdss): 25V
Packaging: Tube
Mounting Type: Through Hole
Package / Case: TO-220-3
Supplier Device Package: TO-220AB
Gate Charge (Qg) @ Vgs: 12nC @ 5V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds: 860pF @ 25V
Series: TrenchMOS™
Manufacturer: NXP Semiconductors
Vgs(th) (Max) @ Id: 2V @ 1mA
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C: 66A
Rds On (Max) @ Id, Vgs: 10.5 mOhm @ 25A, 10V
Power - Max: 93W
Parameters:
Technical/Catalog InformationPHP66NQ03LT,127
VendorNXP Semiconductors
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeThrough Hole
FET PolarityN-Channel
Power - Max93W
PackagingTube