PHP75NQ08T,127
MOSFET RAIL PWR-MOS
product image
PHP75NQ08T,127 Picture
SeekIC No. : 00160709 Detail
PHP75NQ08T,127: MOSFET RAIL PWR-MOS
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
PHP75NQ08T,127
Mfg:
NXP Semiconductors
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 75 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V Continuous Drain Current : 75 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.027 Ohms Configuration : Single
Transistor Polarity : N-Channel
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V
Package / Case : TO-220AB
Drain-Source Breakdown Voltage : 75 V
Continuous Drain Current : 75 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.027 Ohms
Parameters:
Technical/Catalog InformationPHP75NQ08T,127
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)75V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C75A
Rds On (Max) @ Id, Vgs13 mOhm @ 25A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 1985pF @ 25V
Power - Max157W
PackagingTube
Gate Charge (Qg) @ Vgs40nC @ 10V