PHU11NQ10T
product image
PHU11NQ10T Picture
SeekIC No. : 004460730 Detail
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
PHU11NQ10T
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
· TrenchMOS™ technology
· Fast switching
· Low on-state resistance
Application
· Relay driver
· High speed line driver
· General purpose switch
Pinout
  Connection Diagram
Specifications
Symbol
Parameter
Conditions
Min
Max
Unit
VDS
drain-source voltage (DC) 25 °C Tj 175 °C
V
VDGR
drain-gate voltage (DC) 25 °C Tj 175 °C; RGS = 20 k
V
VGS
gate-source voltage (DC)
±20
ID
drain current (DC) Tmb = 25 °C; VGS = 10 V; Figure 2 and 3
A
Tmb = 100 °C; VGS = 10 V; Figure 2
7.7
A
IDM
peak drain current Tmb = 25 °C; pulsed; tp 10 s;Figure 3
Ptot
total power dissipation Tmb = 25 °C; Figure 1
W
Tstg
storage temperature
-55
°C
Tj
junction temperature
-55
°C
Source-drain diode
IS
source (diode forward) current (DC) Tmb = 25 °C
ISM
peak source (diode forward) current Tmb = 25 °C; tp 10 s
Avalanche ruggedness
EDS(AL)S
non-repetitive drain-source
avalanche energy
unclamped inductive load; ID = 3.2 A;
tp = 0.2 ms; VDD 15 V; RGS = 50 ;
VGS = 10 V; starting Tj = 25 °C