PHU66NQ03LT
MOSFET MOSFET
product image
PHU66NQ03LT Picture
SeekIC No. : 00162252 Detail
PHU66NQ03LT: MOSFET MOSFET
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
PHU66NQ03LT
Mfg:
NXP Semiconductors
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 25 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V Continuous Drain Current : 66 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.0105 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C Mounting Style : Through Hole
Package / Case : IPAK Packaging : Rail
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Drain-Source Breakdown Voltage : 25 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V
Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C
Mounting Style : Through Hole
Package / Case : IPAK
Continuous Drain Current : 66 A
Packaging : Rail
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.0105 Ohms