PHX20N06T
MOSFET RAIL PWR-MOS
product image
PHX20N06T Picture
SeekIC No. : 00161399 Detail
PHX20N06T: MOSFET RAIL PWR-MOS
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
PHX20N06T
Mfg:
NXP Semiconductors
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 55 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V Continuous Drain Current : 12.9 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.138 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-220F Packaging : Rail
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V
Configuration : Single
Mounting Style : Through Hole
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Drain-Source Breakdown Voltage : 55 V
Package / Case : TO-220F
Packaging : Rail
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.138 Ohms
Continuous Drain Current : 12.9 A
Features:
· Standard level compatible
· Isolated package.
Application
· DC motor control
· Synchronous rectification
· DC-to-DC converters
· General purpose power switching.
Specifications
Symbol
Parameter
Conditions
Min
Max
Unit
VDS
drain-source voltage (DC)
25 °C Tj 150 °C
55
A
VDGR
drain-gate voltage (DC)
25 °C Tj 150 °C; RGS = 20 kW
55
A
VGS
gate-source voltage (DC)
±20
ID
drain current (DC)
Th = 25 °C; VGS = 10 V; Figure 2 and 3 [1]
V
Th = 100 °C; VGS = 10 V; Figure 2
8.1
V
IDM
peak drain current
Th = 25 °C; pulsed; tp   10 s; Figure 3 [1]
Ptot
total power dissipation
Th = 25 °C; Figure 1