PHX9NQ20T
MOSFET RAIL PWR-MOS
product image
PHX9NQ20T Picture
SeekIC No. : 00163655 Detail
PHX9NQ20T: MOSFET RAIL PWR-MOS
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
PHX9NQ20T
Mfg:
NXP Semiconductors
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 200 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V Continuous Drain Current : 5.2 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.4 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-220F Packaging : Rail
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V
Configuration : Single
Mounting Style : Through Hole
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Drain-Source Breakdown Voltage : 200 V
Package / Case : TO-220F
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.4 Ohms
Packaging : Rail
Continuous Drain Current : 5.2 A