PM100CBS060
product image
PM100CBS060 Picture
SeekIC No. : 004463510 Detail
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
PM100CBS060
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
` Complete Output Power Circuit
` Gate Drive Circuit
` Protection Logic
Short Circuit
Over Current
Under Voltage
Over Temperature by On-Chip Temperature Sensor
` Low Loss Using 4th Generation IGBT Chip
Application
· Motion Control
· Servo Control
Specifications
Characteristics Symbol PM150RSD120 Units
Power Device Junction Temperature Tj -20 to 150 °C
Storage Temperature Tstg -40 to 125 °C
Case Operating Temperature* TC -20 to 100 °C
Mounting Torque, M5 Mounting Screws - 31 in-lb
Mounting Torque, M5 Mounting Screws - 560 Grams
Supply Voltage Protected by OC and SC
(VD = 13.5 - 16.5V, Inverter Part) Tj = 125°C Start
VCC(prot.) 400 Volts
Supply Voltage, Surge (Applied between P - N) VCC(surge) 400 Volts
Isolation Voltage, AC 1 minute, 60Hz Sinusoidal VISO 2500 Volts
IGBT Inverter Sector
Collector-Emitter Voltage (VD = 15V, VCIN = 15V) VCES 600 Volts
Collector Current, ± (TC = 25°C) IC 100 Amperes
Peak Collector Current, ± (TC = 25°C) ICP 200 Amperes
Collector Dissipation (TC = 25°C) PC 568 Watts
Control Sector
Supply Voltage Applied between (VUP1-VUPC, VVP1-VVPC, VWP1-VWPC, VN1-VNC) VD 20 Volts
Input Voltage Applied between (UP-VUPC, VP-VVPC, WP-VWPC, UN, VN, WN, Br-VNC) VCIN 20 Volts
Fault Output Supply Voltage Applied between
(UFO-VUPC, VFO-VVPC, WFO-VWPC, FO-VNC)
VFO VD +0.5 Volts
Fault Output Current (UFO, VFO, WFO, FO) IFO 20 mA
Description
Powerex Intellimod™ Intelligent Power PM100CBS060 Modules are isolated base modules designed for power switching applications operating at frequencies to 20kHz. Built-in control circuits of PM100CBS060 provide optimum gate drive and protection for the IGBT and free-wheel diode power devices.