PM100CLB060
MOD IPM L-SER 6PAC 600V 100A
product image
PM100CLB060 Picture
SeekIC No. : 004132035 Detail
PM100CLB060: MOD IPM L-SER 6PAC 600V 100A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
PM100CLB060
  • Qty
  • 0~1
Quick Details
Series: Intellimod™ Manufacturer: Powerex Inc
Operating Supply Voltage : 1.33 V to 1.47 V Type: IGBT
Configuration: 3 Phase Inverter Current: 100A
Voltage: 600V Voltage - Isolation: 2500VDC
Type: IGBT
Voltage: 600V
Voltage - Isolation: 2500VDC
Package / Case: Module
Configuration: 3 Phase Inverter
Current: 100A
Features:
a) Adopting new 5th generation IGBT (CSTBT) chip, which performance is improved by 1µm fine rule process.For example, typical Vce(sat)=1.5V @Tj=125°C
c) New small package
Reduce the package size by 32%, thickness by 22% from S-DASH series.
 •3 100A, 600V Current-sense IGBT type inverter
 • Monolithic gate drive & protection logic
 • Acoustic noise-less 11kW class inverter application
Application
General purpose inverter, servo drives and other motor controls
Specifications
Symbol Parameter Condition Ratings Unit
VCES Collector-Emitter Voltage VD = 15V, VCIN = 15V 600 V
±IC Collector Current TC = 25°C 100 A
±ICP Collector Current (Peak) TC = 25°C 200 A
PC Collector Dissipation TC = 25°C (Note-1) 356 W