PM100CSA060
MOD IPM 6PAC 600V 100A
product image
PM100CSA060 Picture
SeekIC No. : 004132036 Detail
PM100CSA060: MOD IPM 6PAC 600V 100A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
PM100CSA060
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: Intellimod™ Manufacturer: Powerex Inc
Operating Supply Voltage : 1.33 V to 1.47 V Type: IGBT
Configuration: 3 Phase Inverter Current: 100A
Voltage: 600V Voltage - Isolation: 2500Vrms
Type: IGBT
Voltage: 600V
Voltage - Isolation: 2500Vrms
Package / Case: Module
Configuration: 3 Phase Inverter
Current: 100A
Features:
`Complete Output Power Circuit
`Gate Drive Circuit
`Protection Logic Short Circuit Over Current Over Temperature Under Voltage
Application
·Inverters
·UPS
·Motion/Servo Control
·Power Supplies
Specifications
Characteristics
Symbol
PM100CSA060
Units
Power Device Junction Temperature
TJ
-20 to 150
Storage Temperature
TSTG
-40 to 125
Case Operating Temperature
TC
-20 to 100
Mounting Torque, M5 Mounting Screws
17
in-Ib
Mounting Torque, M5 Main Terminal Screws
17
in-Ib
Module Weight (Typical)
550
Grams
Supply Voltage Protected by OC and SC (VD = 13.5 - 16.5V, Inverter Part)
VCC(PROT)
400
Volts
Isolation Voltage, AC 1 minute, 60Hz Sinusoidal
VRMS
Volts
Description
Powerex Intellimod™ Intelligent Power Modules PM100CSA060 are isolated base modules designed for power switching applications operating at frequencies to 20kHz. Built-in control circuits of PM100CSA060 provide optimum gate drive and protection for the IGBT and free-wheel diode power devices.