PM100CSD060
MOD IPM 6PAC 600V 100A
product image
PM100CSD060 Picture
SeekIC No. : 004132038 Detail
PM100CSD060: MOD IPM 6PAC 600V 100A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
PM100CSD060
  • Qty
  • 0~1
Quick Details
Series: Intellimod™ Manufacturer: Powerex Inc
Operating Supply Voltage : 1.33 V to 1.47 V Type: IGBT
Configuration: 3 Phase Inverter Current: 100A
Voltage: 600V Voltage - Isolation: 2500VDC
Type: IGBT
Voltage: 600V
Voltage - Isolation: 2500VDC
Package / Case: Module
Configuration: 3 Phase Inverter
Current: 100A
Features:
` Complete Output Power Circuit
` Gate Drive Circuit
` Protection Logic
Short Circuit
Over Current
Over Temperature
Under Voltage
` Low Loss Using 4th Generation IGBT Chip
Application
· Inverters
· UPS
· Motion/Servo Control
· Power Supplies
Specifications
Characteristics Symbol PM150RSD120 Units
Power Device Junction Temperature Tj -20 to 150 °C
Storage Temperature Tstg -40 to 125 °C
Case Operating Temperature* TC -20 to 100 °C
Mounting Torque, M5 Mounting Screws - 31 in-lb
Mounting Torque, M5 Mounting Screws - 560 Grams
Supply Voltage Protected by OC and SC
(VD = 13.5 - 16.5V, Inverter Part) Tj = 125°C Start
VCC(prot.) 400 Volts
Isolation Voltage, AC 1 minute, 60Hz Sinusoidal VISO 2500 Volts
IGBT Inverter Sector
Collector-Emitter Voltage (VD = 15V, VCIN = 15V) VCES 600 Volts
Collector Current, ± (TC = 25°C) IC 100 Amperes
Peak Collector Current, ± (TC = 25°C) ICP 200 Amperes
Supply Voltage (Applied between P - N) VCC 400 Volts
Supply Voltage, Surge (Applied between P - N) VCC(surge) 500 Volts
Collector Dissipation (TC = 25°C) PC 328 Watts
Control Sector
Supply Voltage Applied between (VUP1-VUPC, VVP1-VVPC, VWP1-VWPC, VN1-VNC) VD 20 Volts
Input Voltage Applied between (UP-VUPC, VP-VVPC, WP-VWPC, UN, VN, WN, Br-VNC) VCIN 20 Volts
Fault Output Supply Voltage Applied between
(UFO-VUPC, VFO-VVPC, WFO-VWPC, FO-VNC)
VFO 20 Volts
Fault Output Current (UFO, VFO, WFO, FO) IFO 20 mA
Description
Powerex Intellimod™ Intelligent Power Modules PM100CSD060 are isolated base modules designed for power switching applications operating at frequencies to 20kHz. Built-in control circuits of PM100CSD060 provide optimum gate drive and protection for the IGBT and free-wheel diode power devices.