PM200CLA120
MOD IPM L-SER 6PAC 1200V 200A
product image
PM200CLA120 Picture
SeekIC No. : 004131957 Detail
PM200CLA120: MOD IPM L-SER 6PAC 1200V 200A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
PM200CLA120
  • Qty
  • 0~1
Quick Details
Series: Intellimod™ Manufacturer: Powerex Inc
Operating Supply Voltage : 1.33 V to 1.47 V Type: IGBT
Configuration: 3 Phase Inverter Current: 200A
Voltage: 1200V Voltage - Isolation: 2500VDC
Description
Series: Intellimod™
Manufacturer: Powerex Inc
Type: IGBT
Voltage - Isolation: 2500VDC
Voltage: 1200V
Package / Case: Module
Configuration: 3 Phase Inverter
Current: 200A
Parameters:
Technical/Catalog InformationPM200CLA120
VendorPowerex Inc
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Package / CaseModule
Mounting TypeScrew Mount
Type3 Phase
Voltage - Supply13.5 V ~ 16.5 V
On-State Resistance-
Current - Output / Channel200A
Current - Peak Output400A
PackagingBulk
Input TypeInverting
Number of Outputs3
Operating Temperature-20°C ~ 150°C