PM50B4LB060
MOD PV-IPM H-BRDG 600V 50A
product image
PM50B4LB060 Picture
SeekIC No. : 004132019 Detail
PM50B4LB060: MOD PV-IPM H-BRDG 600V 50A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
PM50B4LB060
  • Qty
  • 0~1
Quick Details
Series: Intellimod™ Manufacturer: Powerex Inc
Operating Supply Voltage : 1.33 V to 1.47 V Type: IGBT
Configuration: H Bridge Current: 50A
Voltage: 600V Voltage - Isolation: 2500VDC
Description
Series: Intellimod™
Manufacturer: Powerex Inc
Type: IGBT
Voltage: 600V
Voltage - Isolation: 2500VDC
Current: 50A
Package / Case: Module
Configuration: H Bridge
Features:
a) Adopting new 5th generation IGBT (CSTBT TM ) chip, which performance is improved by 1µm fine rule process. For example, typical Vce(sat)=1.55V @Tj=125°C
c) New small package
Reduce the package size by 10%, thickness by 22% from S-DASH series.
• 2 50A, 600V Current-sense IGBT type inverter
• Monolithic gate drive & protection logic
• UL Recognized Yellow Card No.E80276(N) File No.E80271
Application
Photo voltaic power conditioner
Specifications
Ratings
Symbol Condition Parameter Unit
VCES
±IC
±ICP
PC
Tj
Collector-Emitter Voltage
Collector Current
Collector Current (Peak)
Collector Dissipation
Junction Temperature
VD = 15V, VCIN = 15V
TC = 25°C
TC = 25°C
TC = 25°C
600
20 ~ +150
V
A
A
W
°C
Ratings
VD
VCIN
VFO
IFO
Supply Voltage
Input Voltage
Fault Output Supply Voltage
Fault Output Current
Applied between : VUP1-VUPC
VVP1-VVPC, VN1-VNC
Applied between : UP-VUPC, VP-VVPC
UN • VN-VNC
Applied between : UFO-VUPC, VFO-VVPC, FO-VNC
Sink current at UFO, VFO, FO terminals
20
V
mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationPM50B4LB060
VendorPowerex Inc
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Package / CaseModule
Mounting TypeScrew Mount
TypeH Bridge
Voltage - Supply13.5 V ~ 16.5 V
On-State Resistance-
Current - Output / Channel50A
Current - Peak Output100A
PackagingBulk
Input Type-
Number of Outputs2
Operating Temperature-20°C ~ 100°C