PM50CSE120
Features: • Adopting new 4th generation planar IGBT chip, which performance is improved by 1µm fine rule process.• Using new Diode which is designed to get soft reverse recovery characteristics.• 3 50A, 1200V Current-sense IGBT for 15kHz switching• Monolithic gate dri...
product image
PM50CSE120 Picture
SeekIC No. : 004463647 Detail
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
PM50CSE120
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
• Using new Diode which is designed to get soft reverse recovery characteristics.
• 3 50A, 1200V Current-sense IGBT for 15kHz switching
• Monolithic gate drive & protection logic
• Acoustic noise-less 5.5/7.5kW class inverter application
Specifications
Symbol Parameter Condition Ratings Unit
VCES Collector-Emitter Voltage VD = 15V, VCIN = 15V 1200 V
±IC Collector Current TC = 25°C 50 A
±ICP Collector Current (Peak) TC = 25°C 100 A
PC Collector Dissipation TC = 25°C 328 W
Tj Junction Temperature 20 ~ +150 °C