PM50RSA120
MOD IPM 7PAC 1200V 50A
product image
PM50RSA120 Picture
SeekIC No. : 004131862 Detail
PM50RSA120: MOD IPM 7PAC 1200V 50A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
PM50RSA120
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: Intellimod™ Manufacturer: Powerex Inc
Operating Supply Voltage : 1.33 V to 1.47 V Type: IGBT
Configuration: 3 Phase Inverter Current: 50A
Voltage: 1200V Voltage - Isolation: 2500Vrms
Description
Series: Intellimod™
Manufacturer: Powerex Inc
Type: IGBT
Current: 50A
Voltage: 1200V
Voltage - Isolation: 2500Vrms
Package / Case: Module
Configuration: 3 Phase Inverter
  Over Current
  Over Temperature
  Under Voltage
Application
·Inverters UPS
·Motion/Servo Control
·Power Supplies
Specifications
Characteristics Symbol PM50RSA060 Units
Power Device Junction Temperature Tj -20 to 150 °C
Storage Temperature Tstg -40 to 125 °C
Case Operating Temperature TC -20 to 100 °C
Mounting Torque, M5 Mounting Screws - 1.47 ~ 1.96 in-lb
Mounting Torque, M5 Main Terminal Screw - 1.47 ~ 1.96 in-lb
Module Weight (Typical) - 550 Grams
Supply Voltage Protected by OC and SC (VD = 13.5 - 16.5V, Inverter Part, Tj = 125°C) VCC(prot.) 800 Volts
Isolation Voltage, AC 1 minute, 60Hz VRMS 2500 Volts
Fault Output Current (UFO, VFO, WFO, FO) IFO 20 mA
IGBT Inverter Sector
Collector-Emitter Voltage (VD = 15V, VCIN = 15V) VCES 1200 Volts
Collector Current, ± IC 50 Amperes
Peak Collector Current, ± ICP 100 Amperes
Supply Voltage (Applied between P - N) VCC 900 Volts
Supply Voltage (Applied between P - N) VCC(surge) 1000 Volts
Collector Dissipation PC 347 Watts
Brake Sector
Collector Current, ± IC 15 Amperes
Peak Collector Current, ± ICP 30 Amperes
Supply Voltage, Surge (Applied between P - N) VCC(surge) 1000 Volts
Collector Dissipation PC 138 Watts
Diode Forward Current IF 15 Amperes
Diode DC Reverse Voltage VR(DC) 1200 Volts
Description
Mitsubishi Intelligent Power Modules PM50RSA120 are isolated base modules designed for power switching applications operating at frequencies to 20kHz. Built-in control circuits of PM50RSA120 provide optimum gate drive and protection for the IGBT and free-wheel diode power devices.
Parameters:
Technical/Catalog InformationPM50RSA120
VendorPowerex Inc
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Package / CaseModule
Mounting TypeScrew Mount
Type3 Phase
Voltage - Supply13.5 V ~ 16.5 V
On-State Resistance-
Current - Output / Channel50A
Current - Peak Output100A
PackagingBulk
Input TypeInverting
Number of Outputs3
Operating Temperature-20°C ~ 100°C