PM50RSD060
MOD IPM 7PAC 600V 50A
product image
PM50RSD060 Picture
SeekIC No. : 004131863 Detail
PM50RSD060: MOD IPM 7PAC 600V 50A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
PM50RSD060
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: Intellimod™ Manufacturer: Powerex Inc
Operating Supply Voltage : 1.33 V to 1.47 V Type: IGBT
Configuration: 3 Phase Inverter Current: 50A
Voltage: 600V Voltage - Isolation: 2500VDC
Description
Series: Intellimod™
Manufacturer: Powerex Inc
Type: IGBT
Voltage: 600V
Voltage - Isolation: 2500VDC
Current: 50A
Package / Case: Module
Configuration: 3 Phase Inverter
Over Current
Over Temperature
Under Voltage
` Low Loss Using 4th Generation IGBT Chip
Application
·Inverters
·UPS
·Motion/Servo Control
·Power Supplies
Specifications
Characteristics Symbol PM50RSA060 Units
Power Device Junction Temperature Tj -20 to 150 °C
Storage Temperature Tstg -20 to 125 °C
Case Operating Temperature TC -20 to 100 °C
Mounting Torque, M5 Mounting Screws - 31 in-lb
Mounting Torque, M5 Main Terminal Screw - 31 in-lb
Module Weight (Typical) - 560 Grams
Supply Voltage Protected by OC and SC (VD = 13.5 - 16.5V, Inverter Part, Tj = 125°C) VCC(prot.) 400 Volts
Isolation Voltage, AC 1 minute, 60Hz VRMS 2500 Volts
Fault Output Current (UFO, VFO, WFO, FO) IFO 20 mA
IGBT Inverter Sector
Collector-Emitter Voltage (VD = 15V, VCIN = 15V) VCES 600 Volts
Collector Current, ± IC 50 Amperes
Peak Collector Current, ± ICP 100 Amperes
Supply Voltage (Applied between P - N) VCC 400 Volts
Supply Voltage (Applied between P - N) VCC(surge) 500 Volts
Collector Dissipation PC 138 Watts
Brake Sector
Collector Current, ± IC 15 Amperes
Peak Collector Current, ± ICP 30 Amperes
Supply Voltage, Surge (Applied between P - N) VR(DC) 600 Volts
IF 15 Amperes
Collector Dissipation PC 52 Watts
Description
Powerex Intellimod™ Intelligent Power PM50RSD060 Modules are isolated base modules designed for power switching applications operating at frequencies to 20kHz. Built-in control circuits of PM50RSD060 provide optimum gate drive and protection for the IGBT and free-wheel diode power devices.
Parameters:
Technical/Catalog InformationPM50RSD060
VendorPowerex Inc
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Package / CaseModule
Mounting TypeScrew Mount
Type3 Phase
Voltage - Supply13.5 V ~ 16.5 V
On-State Resistance-
Current - Output / Channel50A
Current - Peak Output100A
PackagingBulk
Input TypeInverting
Number of Outputs3
Operating Temperature-20°C ~ 100°C