PM75CSE060
Features: • Adopting new 4th generation planar IGBT chip, which performance is improved by 1µm fine rule process. For example, typical VCE(sat)=1.7V• Using new Diode which is designed to get soft reverse recovery characteristics.• 3 75A, 600V Current-sense IGBT for 15kHz sw...
product image
PM75CSE060 Picture
SeekIC No. : 004463842 Detail
PM75CSE060: Features: • Adopting new 4th generation planar IGBT chip, which performance is improved by 1µm fine rule process. For example, typical VCE(sat)=1.7V• Using new Diode which is desig...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
PM75CSE060
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
• Adopting new 4th generation planar IGBT chip, which performance is improved by 1µm fine rule process. For example, typical VCE(sat)=1.7V
• Using new Diode which is designed to get soft reverse recovery characteristics.
• 3 75A, 600V Current-sense IGBT for 15kHz switching
• Monolithic gate drive & protection logic
• Acoustic noise-less 5.5/7.5kW class inverter application
Application
General purpose inverter, servo drives and other motor controls
Specifications
Symbol Parameter Conditions Ratings Unit
VCES Collector-emitter voltage VD = 15V, ICIN = 10mA 600 V
±IC Collector current TC = 25°C 75 A
±ICP Collector current (peak) TC = 25°C 150 A
PC Collector dissipation TC = 25°C 255 W
Tj Junction temperature 20 ~ +150 °C