PM75RSK060
MOD IPM HF 600V 75A
product image
PM75RSK060 Picture
SeekIC No. : 004131893 Detail
PM75RSK060: MOD IPM HF 600V 75A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
PM75RSK060
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: Intellimod™ Manufacturer: Powerex Inc
Operating Supply Voltage : 1.33 V to 1.47 V Type: IGBT
Configuration: 3 Phase Inverter Current: 75A
Voltage: 600V Voltage - Isolation: 2500Vrms
Description
Series: Intellimod™
Manufacturer: Powerex Inc
Type: IGBT
Voltage: 600V
Current: 75A
Voltage - Isolation: 2500Vrms
Package / Case: Module
Configuration: 3 Phase Inverter
   Short Circuit
   Over Current
   Over Temperature
   Under Voltage
Application
· Inverters
· UPS
· Motion/Servo Control
· Power Supplies
Specifications
Characteristics Symbol PM600DVA060 Units
Power Device Junction Temperature Tj -20 to 150 °C
Storage Temperature Tstg -40 to 125 °C
Case Operating Temperature TC -20 to 100 °C
Mounting Torque, M6 Mounting Screws (Typical) - 31 in-lb
Mounting Torque, M8 Main Terminal Screws (Typical) - 31 in-lb
Module Weight (Typical) - 560 Grams
Supply Voltage (Applied between C1-E2) VCC(surge) 500 Volts
Supply Voltage Protected by SC (VD = 13.5 ~16.5V, Inverter Part, Tj = 125°C Start) VCC(prot.) 400 Volts
Isolation Voltage, AC 1 minute, 60Hz Sinusoidal VRMS 2500 Volts
Fault Output Supply Voltage (Applied between FPO-VPC, FNO-VNC) VFO 20 Volts
Fault Output Current (Sink Current at FO Terminals) IFO 20 mA
IGBT Inverter Sector
Collector-Emitter Voltage (VD = 15V, VCIN = 5V) VCES 600 Volts
Collector Current, ± (TC = 25°C) IC 75 Amperes
Peak Collector Current, ± (TC = 25°C) ICP 150 Amperes
Supply Voltage (Applied between C1-E2) VCC 450 Volts
Supply Voltage, Surge (Applied between C1-E2) VCC(surge) 500 Volts
Collector Dissipation (TC = 25°C) PC 312 Watts
Description
Mitsubishi Intelligent Power Modules are isolated base modules designed for power switching applications ofPM75RSK060 operating at frequencies to 20kHz. Built-in control circuits provide optimum gate drive and protection for the IGBT and free wheel diode power devices.
Parameters:
Technical/Catalog InformationPM75RSK060
VendorPowerex Inc
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Package / CaseModule
Mounting TypeScrew Mount
Type3 Phase
Voltage - Supply13.5 V ~ 16.5 V
On-State Resistance-
Current - Output / Channel75A
Current - Peak Output150A
PackagingBulk
Input TypeInverting
Number of Outputs3
Operating Temperature-20°C ~ 100°C