PMEG2005AELD,315
Schottky (Diodes & Rectifiers) Schottky Diode
product image
PMEG2005AELD,315 Picture
SeekIC No. : 00184786 Detail
PMEG2005AELD,315: Schottky (Diodes & Rectifiers) Schottky Diode
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
PMEG2005AELD,315
Mfg:
NXP Semiconductors
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Product : Schottky Rectifiers Peak Reverse Voltage : 20 V
Forward Continuous Current : 0.5 A Max Surge Current : 3 A
Configuration : Single Recovery Time : 6 ns
Forward Voltage Drop : 365 mV Maximum Reverse Leakage Current : 1500 uA
Maximum Power Dissipation : 1000 mW Operating Temperature Range : - 55 C to + 150 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : SOD-882
Packaging : Reel
Description
Configuration : Single
Mounting Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Product : Schottky Rectifiers
Peak Reverse Voltage : 20 V
Max Surge Current : 3 A
Forward Continuous Current : 0.5 A
Recovery Time : 6 ns
Maximum Power Dissipation : 1000 mW
Operating Temperature Range : - 55 C to + 150 C
Package / Case : SOD-882
Maximum Reverse Leakage Current : 1500 uA
Forward Voltage Drop : 365 mV