PQ012GN01ZPH
Low Dropout (LDO) Regulators LDO 1.2V 1A
product image
PQ012GN01ZPH Picture
SeekIC No. : 00529691 Detail
PQ012GN01ZPH: Low Dropout (LDO) Regulators LDO 1.2V 1A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
PQ012GN01ZPH
Mfg:
Sharp Microelectronics
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Input Voltage MAX : 5.5 V Output Voltage : 1.2 V
Output Current : 1 A Load Regulation : 0.5 %
Number of Outputs : 1 Output Type : Fixed
Maximum Operating Temperature : + 85 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : SC-63
Description
Dropout Voltage (Max) :
Number of Outputs : 1
Mounting Style : SMD/SMT
Output Type : Fixed
Maximum Operating Temperature : + 85 C
Input Voltage MAX : 5.5 V
Output Voltage : 1.2 V
Output Current : 1 A
Load Regulation : 0.5 %
Package / Case : SC-63
Parameters:
Technical/Catalog InformationPQ012GN01ZPH
VendorSharp Microelectronics (VA)
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Regulator TypeSingle Output
PackagingDigi-Reel?
Regulator TopologyPositive Fixed
Current - Output1A
Voltage - Output1.2V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Voltage - Input1.7 ~ 5.5 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)1A