PQ015EZ1HZZH
Low Dropout (LDO) Regulators LDO 1.5V 1.5A Sleeve
product image
PQ015EZ1HZZH Picture
SeekIC No. : 00529869 Detail
PQ015EZ1HZZH: Low Dropout (LDO) Regulators LDO 1.5V 1.5A Sleeve
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
PQ015EZ1HZZH
Mfg:
Sharp Microelectronics
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Input Voltage MAX : 10 V Output Voltage : 1.5 V
Dropout Voltage (Max) : 1 V at 1250 mA Output Current : 1.5 A
Load Regulation : 2 % Number of Outputs : 1
Output Type : Fixed Maximum Operating Temperature : + 85 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : SC-63
Mounting Style : SMD/SMT
Output Type : Fixed
Maximum Operating Temperature : + 85 C
Input Voltage MAX : 10 V
Output Voltage : 1.5 V
Output Current : 1.5 A
Load Regulation : 2 %
Package / Case : SC-63
Dropout Voltage (Max) : 1 V at 1250 mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationPQ015EZ1HZZH
Regulator TypeSingle Output
Package / CaseSC-63
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Current - Output1.5A
Voltage - Output1.5V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Voltage - Input2.35 ~ 10 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)1.5A