PQ015Y053ZZH
Low Dropout (LDO) Regulators LDO 1.5V 5A sleeve
product image
PQ015Y053ZZH Picture
SeekIC No. : 00529877 Detail
PQ015Y053ZZH: Low Dropout (LDO) Regulators LDO 1.5V 5A sleeve
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
PQ015Y053ZZH
Mfg:
Sharp Microelectronics
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Input Voltage MAX : 7 V Output Voltage : 1.5 V
Dropout Voltage (Max) : 0.5 V at 5 A Output Current : 5 A
Load Regulation : 0.5 % Number of Outputs : 1
Output Type : Fixed Maximum Operating Temperature : + 80 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : TO-263
Mounting Style : SMD/SMT
Output Type : Fixed
Output Voltage : 1.5 V
Input Voltage MAX : 7 V
Package / Case : TO-263
Output Current : 5 A
Load Regulation : 0.5 %
Maximum Operating Temperature : + 80 C
Dropout Voltage (Max) : 0.5 V at 5 A
Parameters:
Technical/Catalog InformationPQ015Y053ZZH
Regulator TypeSingle Output
Package / CaseD²Pak, SMD-220, TO-263 (5 leads + tab)
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Current - Output5A
Voltage - Output1.5V
Operating Temperature-20°C ~ 80°C
Voltage - Input2.35 ~ 7 V