PQ015Y3H3ZZH
Low Dropout (LDO) Regulators LDO 1.5V 3.5A sleeve
product image
PQ015Y3H3ZZH Picture
SeekIC No. : 00529714 Detail
PQ015Y3H3ZZH: Low Dropout (LDO) Regulators LDO 1.5V 3.5A sleeve
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
PQ015Y3H3ZZH
Mfg:
Sharp Microelectronics
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Input Voltage MAX : 7 V Output Voltage : 1.5 V
Dropout Voltage (Max) : 0.5 V at 3.5 A Output Current : 3.5 A
Load Regulation : 0.5 % Number of Outputs : 1
Output Type : Fixed Maximum Operating Temperature : + 80 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : TO-263
Mounting Style : SMD/SMT
Output Type : Fixed
Output Voltage : 1.5 V
Input Voltage MAX : 7 V
Package / Case : TO-263
Load Regulation : 0.5 %
Maximum Operating Temperature : + 80 C
Dropout Voltage (Max) : 0.5 V at 3.5 A
Output Current : 3.5 A
Parameters:
Technical/Catalog InformationPQ015Y3H3ZZH
VendorSharp Microelectronics
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Regulator TypeSingle Output
Package / CaseSC-63
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Current - Output3.5A
Voltage - Output1.5V
Operating Temperature-20°C ~ 80°C
Voltage - Input2.5 ~ 5.5 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)3.5A