PQ018EF01SZH
Low Dropout (LDO) Regulators LDO 1.8V 1A
product image
PQ018EF01SZH Picture
SeekIC No. : 00529987 Detail
PQ018EF01SZH: Low Dropout (LDO) Regulators LDO 1.8V 1A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
PQ018EF01SZH
Mfg:
Sharp Microelectronics
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Input Voltage MAX : 10 V Output Voltage : 1.8 V
Dropout Voltage (Max) : 0.5 V at 500 mA Output Current : 1 A
Load Regulation : 2 % Number of Outputs : 1
Output Type : Fixed Maximum Operating Temperature : + 85 C
Mounting Style : Through Hole Package / Case : TO-220
Description
Number of Outputs : 1
Output Type : Fixed
Maximum Operating Temperature : + 85 C
Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-220
Input Voltage MAX : 10 V
Output Voltage : 1.8 V
Output Current : 1 A
Load Regulation : 2 %
Dropout Voltage (Max) : 0.5 V at 500 mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationPQ018EF01SZH
VendorSharp Microelectronics
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Regulator TypeSingle Output
Package / CaseTO-220
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Current - Output1A
Voltage - Output1.8V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Voltage - Input2.35 ~ 10 V