PQ018EH01ZPH
Low Dropout (LDO) Regulators LDO 1.8V 1A
product image
PQ018EH01ZPH Picture
SeekIC No. : 00511864 Detail
PQ018EH01ZPH: Low Dropout (LDO) Regulators LDO 1.8V 1A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
PQ018EH01ZPH
Mfg:
Sharp Microelectronics
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Input Voltage MAX : 10 V Output Voltage : 1.8 V
Output Current : 1 A Load Regulation : 2 %
Number of Outputs : 1 Output Type : Fixed
Maximum Operating Temperature : + 85 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : TO-263
Description
Dropout Voltage (Max) :
Number of Outputs : 1
Mounting Style : SMD/SMT
Output Type : Fixed
Maximum Operating Temperature : + 85 C
Input Voltage MAX : 10 V
Output Voltage : 1.8 V
Output Current : 1 A
Package / Case : TO-263
Load Regulation : 2 %
Parameters:
Technical/Catalog InformationPQ018EH01ZPH
VendorSharp Microelectronics (VA)
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Regulator TypeSingle Output
Package / CaseD²Pak, SMD-220, TO-263 (5 leads + tab)
PackagingCut Tape (CT)
Regulator TopologyPositive Fixed
Current - Output1A
Voltage - Output1.8V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Voltage - Input2.35 ~ 10 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)1A