PQ018EZ5MZZH
Low Dropout (LDO) Regulators LDO 1.8V 0.5A sleeve
product image
PQ018EZ5MZZH Picture
SeekIC No. : 00529780 Detail
PQ018EZ5MZZH: Low Dropout (LDO) Regulators LDO 1.8V 0.5A sleeve
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
PQ018EZ5MZZH
Mfg:
Sharp Microelectronics
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Input Voltage MAX : 10 V Output Voltage : 1.8 V
Dropout Voltage (Max) : 0.5 V at 300 mA Output Current : 500 mA
Load Regulation : 2 % Number of Outputs : 1
Output Type : Fixed Maximum Operating Temperature : + 85 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : SC-63
Maximum Operating Temperature : + 85 C
Output Current : 500 mA
Input Voltage MAX : 10 V
Output Voltage : 1.8 V
Load Regulation : 2 %
Dropout Voltage (Max) : 0.5 V at 300 mA
Package / Case : SC-63
Parameters:
Technical/Catalog InformationPQ018EZ5MZZH
VendorSharp Microelectronics
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Regulator TypeSingle Output
Package / CaseSC-63
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Current - Output500mA
Voltage - Output1.8V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Voltage - Input2.35 ~ 10 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)500mA