PQ025EH01ZZH
Low Dropout (LDO) Regulators LDO 2.5V 1A sleeve
product image
PQ025EH01ZZH Picture
SeekIC No. : 00529952 Detail
PQ025EH01ZZH: Low Dropout (LDO) Regulators LDO 2.5V 1A sleeve
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
PQ025EH01ZZH
Mfg:
Sharp Microelectronics
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Input Voltage MAX : 10 V Output Voltage : 2.5 V
Output Current : 1 A Load Regulation : 2 %
Number of Outputs : 1 Output Type : Fixed
Maximum Operating Temperature : + 85 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : TO-263
Description
Dropout Voltage (Max) :
Number of Outputs : 1
Mounting Style : SMD/SMT
Output Type : Fixed
Maximum Operating Temperature : + 85 C
Input Voltage MAX : 10 V
Output Voltage : 2.5 V
Output Current : 1 A
Package / Case : TO-263
Load Regulation : 2 %
Parameters:
Technical/Catalog InformationPQ025EH01ZZH
VendorSharp Microelectronics
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Regulator TypeSingle Output
Package / CaseD²Pak, SMD-220, TO-263 (5 leads + tab)
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Current - Output1A
Voltage - Output2.5V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Voltage - Input3 ~ 10 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)1A