PQ025EH02ZZ
IC REG LDO 2.5V 2A TO-263
product image
PQ025EH02ZZ Picture
SeekIC No. : 003593947 Detail
PQ025EH02ZZ: IC REG LDO 2.5V 2A TO-263
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
PQ025EH02ZZ
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: - Manufacturer: Sharp Microelectronics
Regulator Topology: Positive Fixed Date Format : DW:DM:M:Y
Voltage - Output: 2.5V Voltage - Input: 3 V ~ 10 V
Voltage - Dropout (Typical): - Number of Regulators: 1
Current - Output: 2A Current - Limit (Min): -
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA Supplier Device Package: TO-263
Description
Series: -
Regulator Topology: Positive Fixed
Number of Regulators: 1
Current - Limit (Min): -
Mounting Type: Surface Mount
Voltage - Dropout (Typical): -
Voltage - Output: 2.5V
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Packaging: Tube
Package / Case: TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Voltage - Input: 3 V ~ 10 V
Current - Output: 2A
Manufacturer: Sharp Microelectronics
Supplier Device Package: TO-263
Parameters:
Technical/Catalog InformationPQ025EH02ZZ
VendorSharp Microelectronics
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Regulator TypeSingle Output
Package / CaseD²Pak, SMD-220, TO-263 (5 leads + tab)
PackagingTube
Current - Output2A
Voltage - Output2.5V
Voltage - Input3 ~ 10 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)2A