PQ025EZ01ZPH
Low Dropout (LDO) Regulators LDO 2.5V 1A 3Kpcs
product image
PQ025EZ01ZPH Picture
SeekIC No. : 00529632 Detail
PQ025EZ01ZPH: Low Dropout (LDO) Regulators LDO 2.5V 1A 3Kpcs
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
PQ025EZ01ZPH
Mfg:
Sharp Microelectronics
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Input Voltage MAX : 10 V Output Voltage : 2.5 V
Dropout Voltage (Max) : 0.5 V at 500 mA Output Current : 1 A
Load Regulation : 2 % Number of Outputs : 1
Output Type : Fixed Maximum Operating Temperature : + 85 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : SC-63
Description
Number of Outputs : 1
Mounting Style : SMD/SMT
Output Type : Fixed
Maximum Operating Temperature : + 85 C
Input Voltage MAX : 10 V
Output Voltage : 2.5 V
Output Current : 1 A
Load Regulation : 2 %
Dropout Voltage (Max) : 0.5 V at 500 mA
Package / Case : SC-63
Parameters:
Technical/Catalog InformationPQ025EZ01ZPH
VendorSharp Microelectronics (VA)
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Regulator TypeSingle Output
Package / CaseSC-63
PackagingDigi-Reel?
Regulator TopologyPositive Fixed
Current - Output1A
Voltage - Output2.5V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Voltage - Input3 ~ 10 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)1A