PQ025EZ01ZZ
IC REG LDO 2.5V 1A SC-63
product image
PQ025EZ01ZZ Picture
SeekIC No. : 003592881 Detail
PQ025EZ01ZZ: IC REG LDO 2.5V 1A SC-63
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
PQ025EZ01ZZ
Quick Details
Series: - Manufacturer: Sharp Microelectronics
Date Format : DW:DM:M:Y Regulator Topology: Positive Fixed
Voltage - Output: 2.5V Voltage - Input: 3 V ~ 10 V
Voltage - Dropout (Typical): 0.2V @ 500mA Number of Regulators: 1
Current - Output: 1A Current - Limit (Min): -
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: SC-63 Supplier Device Package: SC-63
Description
Series: -
Regulator Topology: Positive Fixed
Number of Regulators: 1
Current - Limit (Min): -
Mounting Type: Surface Mount
Voltage - Output: 2.5V
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Packaging: Tube
Voltage - Input: 3 V ~ 10 V
Voltage - Dropout (Typical): 0.2V @ 500mA
Current - Output: 1A
Manufacturer: Sharp Microelectronics
Package / Case: SC-63
Supplier Device Package: SC-63
Parameters:
Technical/Catalog InformationPQ025EZ01ZZ
Regulator TypeSingle Output
Package / CaseSC-63
PackagingTube
Current - Output1A
Voltage - Output2.5V
Voltage - Input3 ~ 10 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)1A